Bir yükseköğretim kurumundan (ön lisans/lisans) mezun olanların, ÖSYM ile yeniden yükseköğretime kayıt yaptırmaları halinde askerlikleri erteleniyor mu?


7179 sayılı Askeralma Kanunu’nun 20’nci madde 2’nci fıkrası a bendi gereğince; yükümlülerin bitirdiği okulun alt veya aynı seviyesinde bir okula yerleştirilmesi halinde öğrenciliğinden dolayı askerlikleri ertelenmemektedir. Yerleştirildiği okulun, öğrenim düzeyi bitirdiği okuldan daha yukarı seviyede ise askerliği azami yaş sınırı sonuna kadar ertelenmektedir.
Örnek 1: Aksaray Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığından 15.06.2017 tarihinde mezun olan yükümlünün, Anadolu Üniversitesi Meslek Yüksekokulu İşletme Bölümüne 15.09.2017 tarihinde kayıt yaptırması halinde öğrenciliğinden dolayı erteleme hakkı yoktur.
Örnek 2: Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümünden 16.06.2017 tarihinde mezun olan yükümlünün, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi iktisat bölümüne 15.09.2017 tarihinde kayıt yaptırması halinde öğrenciliğinden dolayı erteleme hakkı yoktur.

AUZEF

Bu bilgi yararlı oldu mu? Evet (16) Hayır (22)